menu

KOŘENÍ NA SRÍ LANCE

Koření bylo důvodem, proč se stala Srí Lanka významným cílem prvních objevitelských cest Evropanů. Vždyť zde rostla srílanská skořice (Cinnamomum zeylanicum), která je nejkvalitnější na světě a ta úplně nejlepší je prý z kůry osmiletých keřů. První úroda se sklízí 2-3 roky po vysazení.

Některá další koření zde začali pěstovat evropští kolonizátoři díky vhodnému podnebí. Dnes se zde daří pepři, skořici, kardamonu, kurkumě, vanilce, hřebíčku…

Historie

Za dávných dob, kdy byla Srí Lanka známá jako Taprobane, byla také světoznámá pro svoji kvalitu koření. Během dávných dob Řekové, Římané a Arabové udržovali  své vztahy se Srí Lankou prostřednictvím obchodu s kořením.

V 16. století Ceylon, jak  byla známa později, byl objeven Portugalci, kteří brzy začali obchodovat se skořicí a dalším kořením. Holandané a Britové následovali a přinášeli s sebou svou historii a vlivy, které utvořily  silnou západní přítomnost vyjádřené kořením, které můžete ochutnat v dnešní podobě jídla. Koření se také používá  v Ayurvédské medicíně.


 

Zahrady koření na Srí Lance

S rostlinami, z nichž se získává koření, se máte možnost seznámit v jedné ze zahrad koření, jichž se nachází na ostrově velké množství, především v zemědělské oblasti Matale mezi Kandy a starověkými městy. 

Zahrady koření nabízejí turistům nezapomenutelné návštěvy na různé plantáže koření po celé Srí Lance. Za účelem podpory a pozvednutí růstu koření na Srí Lance, byla založena rada koření se všemi zúčastněnými stranami klíčem odvětví soukromého a veřejného sektoru.

Ajurvéda

Bohatství a rozmanitost srílanského koření  dalo ideální předpoklady pro tradiční Ajurvédu. Ájurvéda je starobylá forma medicíny, věda dlouhého života, která využívá přírodní prostředky k dosažení fyzické a psychické pohody. Byliny, koření a jejich přírodní oleje figurují v Ayurvédských masážích  a alternativní terapii. Srílanské koření se používá v celé řadě parfémů, mýdel,  kosmetik a aromaterapie.

 

Bylinná zubní pasta

Bylinná zubní pasta je vyrobena z bylin a koření pěstovaných v zahradách koření na Srí Lance. Je metodicky vyrobena z více než 24 přírodních rostlinných léčivých přípravků a koření a namíchaná s čistou péči o chrup podle starověkého ájurvédského vzorce.

Tato zubní pasta pomáhá snížit kyselost v ústech a lepkavou látku v dásních, která ničí choroboplodné zárodky a bakterie. Také pomáhá proti pyorrhei a zánětu dásní a udržuje ústa čerstvá v průběhu celého dne.

 


 

Skořice

Skořice je známa již od dob Starověkého Egypta a později Starověkého Řecka. Byla tak ceněna, že byla dávána jako dar králům a bohům. Již v roce 500 př. n.l. vyzdvihoval Hippokrates lékařský význam skořice. Olej z kůry skořicovníku působí silně antisepticky, prohřívá a prokrvuje celé tělo a povzbuzuje srdce i krevní oběh. Je vyborným prostředkem při žaludečních a střevních potížích nebo při svalovém napětí.

Srí Lanka - skořice

Pro určování kvality skořice exictuje samstatné měřítko hodnoty "ekelle"

Je nutno rozlišovat pravou skořici, která byla ve starověku používána (tj. cejlonská skořice Cinnamomum verum/zeylanicum), a nepravou “skořici” (to, co běžně kupujete a používáte jako skořici, tj. “cassia”, skořice čínská Cinnamomum cassia).

Rozdílů těchto dvou koření je mnoho: cassia, kterou obvykle používáte, zatěžuje ledviny a játra alkaloidem kumarinem, kterého obsahuje významné množství. A tak, když se lidé snaží léčit běžnou skořicí, mohou si přivodit další potíže. Oproti čínskému stromu cassia, pravá skořice Cinnamomum verum/zeylanicum ze Srí Lanky (do roku 1972 nazývána Cejlon) obsahuje kumarinu pouze malé množství, až 400x méně, a proto je cejlonská skořice tou správnou volbou.

Cassia a cejlonská skořice jsou vedle obsahu kumarinu jasně rozeznatelné barvou, tvrdostí a zejména chutí a vuní, která je u cejlonské skořice přímo božská, značně odlišná od cassie, kterou znáte ze supermarketu. Cassia je mnohem tmavší, tvrdší a hrubší.

Výrazným rozdílem je také způsob sklizně, který se odráží v charakteru skořicových vřeten – zatímco z čínského stromu se používá celá kůra, z pravého skořicovníku je nejprve nutno důkladně oškrabat vrchní část kůry a následně se sklízí jen tenoučká vnitřní, zlatavá vrstva kůry, z které se balí jednotlivá vřetena, podobně jako když se balí doutníky z tabákových listů.

Skořice je vhodná snad do všech druhů sladkých pokrmů – do snídaňových cereálií, jogurtu, pečiva, bábovek, koláčů, muffinů, ovoce a sladkých nápojů je velmi chutná.

Jablka a skořice jsou jako ořechy a med – výborně se k sobě hodí. Tedy kdykoliv pečete s jablky, nezapomeňte, vedle hrozinek, přidat i poctivou dávku skořice. Vůně je nepopsatelná.

Skořice se často pije ve formě čaje, věnujte mu pozornost!


Hřebíček

Srí lanský hřebíček je doporučen proti bolesti zubů a ústních zánětech, má jedinečnou, sladkou vůni a jeho olej se používá v zubním lékařství jako anestetikum a přísada do materiálu na zubní výplně.

Hřebíček také podporuje trávení, chrání žaludek, povzbuzuje chuť k jídu, podporuje vylučování žaludečních šťáv, stimuluje peristaltiku střev, tiší bolesti a dezinfikuje. Také jej lze podávat při průjmech a nadýmání.

Srí Lanka - hřebíček

Vedle aromaterapie by hřebíček by neměl v hojném množství chybět v žádné kuchyni. Je hojně používán k dodání své jedinečné vůně pokrmům v Asii, Evropě, Africe, Indii, Číně, téměř po celém světě.

Ve Francii je nezbytnou přísadou do mnoha vývarů. 

Dodává chuť marinádám, masům, je často přidáván do curry směsí, ale je výborný i na svařená jablka či hrušky se skořicí, nebo k rebarboře (ta už bývá v sezóně k dostání i v supermarketech!). Výtečně se hodí k hovězímu masu.

TIP PRO VÁS: Když vaříte rýži, vložte do ní cibuli se dvěma zapíchlými hřebíčky... 


Pepř

Běžný černý pepř máme zažitý jako šedé dochucovadlo, které jinak není příliš zajímavé. Nyní však můžete poznat aroma a chuť kvalitního, silného černého pepře, který byl pěstován a zpracováván na Srí Lance. Jeho vůně je intenzivnější a obsah pálivé látky piperinu vyšší, než u běžného černého pepře, který pochází obvykle z Vietnamu. Kulinářské užití pepře je známé, tím ale zdaleka nekončí. Pepř je hojně používán jak v ayurvédě, tak v tradiční čínské medicíně. Je výborný také při masážích.

Srí Lanka - pepř

Pepř díky své ostrosti zahřívá tělo, podporuje látkovou výměnu y trávení, neboť povzbuzuje slinění a tvorbu žaludečních šťáv. Díky tomu povzbuzuje chuť k jídlu a pomáhá proti nadýmání. Piperin obsažený v pepři se používá do žaludečního tonika a žaludečních léků.

Málokdo zná zpracování pepře. Podle stupně zralosti a zpracování rozlišujeme plody pepřovníku černého jako pepř černý, zelený a bílý. Černý pepř vzniká krátkým povařením nezralých plodů a následným sušením na slunci. Zelený pepř jsou nezralé plody, které nebyly vařeny, ale pouze sušeny. Bílý pepř jsou semena zralých plodů.


Muškátový oříšek

Muškátovník se dožívá stáři až 100 let a v divoké formě dorůstá výška až 15 metrů. Teprve od osmého roku života nese strom plody a úrada se pak každým rokem zvyšuje až v patnáctém roce dosáhne svého vrcholu.

Mušátové oříšky nejsou plody, jsou to jádra semen plodů. Doby zrání od květu po úrodu trvá devět mšsíců, potom se lody otevírají. Dužina a červený plášť semene (muškátový květ) se odstraní a suší zvlášť nebo spolešně se semeny (muškátovými oříšky).

Nastrouhaná špetka se skvěle hodí k masům, zelenině, bramborám, do polévek, mnoha sladkých jídel a pečiva.

V lidové medicíně hraje muškátový oříšek významnou roli, neboť nošený jako amulet nebo v kapse při sobě chrán před nádory a vředy na krku. Dnes je muškát důležitým homeopatikem.

POZOR! Ve větších množstvích (např. 1 celý oříšek na osobu) je jedovatý,  v běžných množstvích není třeba se obávat.


Kurkuma

Kurkuma je velmi blízká příbuzná zázvoru, což lze vidět jak v použití oddenku jako koření u obou rostlin, tak v stejné struktuře oddenků. Tyto oddenky kurkumy jsou sušené a tudíž připravené pro drcení či strouhání, čímž získáte nejčerstvější koření.

Srí Lanka - Kurkuma

V indické védské kultuře je kurkuma považována za svatou a představuje nejdůležitější koení. Ještěš dnes se s ní barví kutny budhistických mnichů.

Žluté barvivo, kukumin, podporuje vyprazdňování žlučníku, silice pak zase produkci žluče v játrech. Kurkuma proto bývá předepisována při žaludečních a střevních potížích majících příčinu ve sníženém vylučování žluči.

Asijská kuchyně v celé své rozmanitosti by se bez kurkumy neobešla, díky její nádherné syté žlutooranžové barvě, výjimečné zemité vůni a chuti. V Indii a na Srí Lance je kurkuma uctívána jako posvátná, a to nejen pro její každodenní kulinářské užití, ale i pro rozsáhlé lékařské užití v tradičních medicínách napříč celou Asií.

Kurkuma je nezbytnou součástí mnoha indických masala, zejména curry. Je obecně vhodná pro dodání krásné "jedlé" barvy jakémukoliv pokrmu, proto take bývá kurkuma nazývána indický šafrán; jíme i očima, a v případě kurkumy to platí dvojnásob. Hodí se na dodání barvy jakémukoliv masu, vývaru (špetka stačí), rýži, sladkým pokrmům aj.


Kardamom

Toto koření má zcela jedinečnou kombinaci mnoha aromatických látek, která se zasloužila o to, že zelený kardamom je třetím nejdražším kořením na světě, což dokládá i jeho přezdívka “Královna koření”.

CHARAKTERISTIKA

Po rozdrcení čerstvého kardamomu nejprve cítíme eukalyptol, který známe z eukalyptového oleje či blahovičníku. Vzápětí cítíme vůně obsažené v citronech (limonen), pryskyřici (pinen), mátě (menthol) a dalších bylinách. Nejen tyto látky jsou důvodem, proč hraje kardamom významnou roli jak v Ayurvédě, tak v tradiční čínské medicíně.

Srí Lanka - kardamon

LÉČIVÉ VLASTNOSTI

Nejznámější léčivou vlastností tohoto koření je podpora trávení. Pomáhá při nadýmání a lze jím mírnit také křeče a bolesti žaludku. Žvýkání semen osvěžuje dech a zkrášluje hlas. Obsažené enzymy pomáhají zahrat kocovinu z prohýřelé noci :-) 

A konečně - kardamom je již po celé věky považován za afrodiziakum! 

 

VYUŽITÍ V KUCHYNI

Vzhledem k obsahu lehkých aromatických látek typu menthol a limonen je kardamom obzvlášťě vhodný do sladkostí, čajů a osvěžujících nápojů. Pryskyřičná vůně kardamomu se taktéž výtečně hodí ke sladkým pokrmům a kávě. Je nutno poznamenat, že kardamom je dobře znám i pro svůj dobrý vliv na zažívání. My osobně kardamom velmi často přidáváme do skořicového čaje, muffinů, černého čaje a kávy, limonády, zmrzliny a kdekoliv, kde používáme citron. Výborně si rozumí s jablky a čokoládou. Máme jej rádi i se žvýkačkami, tak jako skořici – dejte do úst se žvýkačkou i pár semen kardamomu a dostanete úžasnou chuť a pocit v ústech.

Kardamom je používán po celém světě, nejtypičtější je však pro indickou kuchyni a Střední Východ a Jižní Asii. V těchto zemích je používán především ve sladkostech, kávě (tamější kávové směsi obsahují až 40% kardamomu!) a je zcela nezbytnou součástí indického masala chai, který u nás také můžete zakoupit v naší excelentní vlastnoručně vyráběné směsi.

Aroma kardamomu se dobře doplňuje s pomeranči, skořicí, hřebíčkem, ale i s kmínem, růží a cedrovým dřevem.


 

Kde nakoupit srí lanské koření v České republice?

Pokud cestu na Srí lanku neplánujete nebo jste si dovezli výborné koření z Vaší cesty a uz Vám došlo a rádi byste používali kvalitní koření přímo ze Srí Lanky, kliknětě zde na přímé dovozce, kteří vozí koření přímo od místních farmářů na Srí Lance té nejvyšší kvality:

www.cejlonskaskorice.cz